Doradcy prawni i adwokaci

Kancelaria adwokacka i radca prawny to 2 podobne, ale jednocześnie różnorakie instytucje, które działają w obrębie prawa i świadczą podobne usługi. Zastanawiasz się, co to jest kancelaria adwokacka i radca prawny i jaka jest między nimi różnica? W tym artykule postaramy się wyjaśnić te kwestie.

Kancelaria adwokacka jest instytucją, w której pracują adwokaci.

Adwokaci to osoby, które ukończyły studia prawnicze, odbyły aplikację adwokacką i zostali wpisani na listę adwokatów. Ich zadaniem jest udzielanie pomocy prawnej, reprezentowanie klientów przed sądami, organami administracyjnymi i urzędami, prowadzenie negocjacji, opiniowanie i doradztwo prawnicze. Adwokaci są niezależni i działają na rzecz swoich klientów.

Radca prawny to osoba, która ukończyła studia prawnicze, odbyła aplikację radcowską i została wpisana na listę radców prawnych. Radca prawny również udziela pomocy prawnej, reprezentuje klientów przed sądami, organami administracyjnymi i urzędami a także udziela porad prawnych. Natomiast, radca prawny działa w charakterze powiernika i jest zobowiązany do ochrony interesów swojego klienta, niemniej jednak także do zachowania tajemnicy zawodowej i lojalności.

Różnica między kancelarią adwokacką a radcą prawnym polega na tym, że kancelaria adwokacka działa na rzecz swoich klientów bezpośrednio, jednakże radca prawny działa w charakterze powiernika. A przy tym, adwokaci mają prawo reprezentowania klientów w każdej dziedzinie prawa, w trakcie gdy radcy prawni posiadają specjalizację w określonych dziedzinach prawa, takich jak prawo podatkowe, prawo pracy, prawo nieruchomości itp.

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej, zwróć się do kancelarii adwokackiej albo radcy prawnego. Wybór między jednym a drugim zależy od Twoich potrzeb i preferencji. Istotne jest, aby w każdym momencie korzystać z usług doświadczonych i fachowych prawników, którzy pomogą Ci w rozwiązaniu Twojego problemu prawnego.

Warto zobaczyć: Kancelaria Adwokacka Sosnowiec.