Paleta kolorów RAL

Każda firma, która zajmuje się sprzedażą materiałów do koloryzacji dysponuje zazwyczaj pewną gamą kolorystyczna, właściwą dla danego produktu. Nawet w przypadku farb do włosów czy lakierów do paznokci, takie balety barw są opracowywane.

Na ich podstawie osoba zainteresowana danym produktem dokonuje adekwatnego wyboru. Tożsamo jest w przypadku farb do malowania ścian czy materiałów lakierniczych. W tym przypadku ich wybór też opiera się o wzornik kolorów RAL, na bazie którego wybiera się kolor lakieru, którym ma zostać pokryta dana powierzchnia.
Tego rodzaju wzorniki publikuje się również w Internecie, jednakże one mogą być nieco zwodnicze. Na każdym gdyż monitorze komputerowym taki wzornik RAL będzie wyglądał nieco przeciwnie. Zależy to nie wyłącznie od ogólnych właściwości monitora, niemniej jednak i od jego ustawień. Może okazać się, że określony kolor na dwóch różnych komputerach będzie wyglądał w całości całkiem inaczej. Różnice te nie będą bardzo znaczące. Z koloru zielonego przenigdy nie zrobi się niebieski, niemniej jednak różnice w odcieniach mogą być znaczące. Dlatego również w przypadku wyboru barw kategorycznie dużo lepiej kierować się paletami drukowanymi. Zamieszczone na nich kolory RAL w bardzo wysokimnajwyższym stopniu odpowiadają ich realnemu wyglądowi. Gdy więc zależy nam na jak najlepiej dokładnym dobraniu koloru dla lakierowanej powierzchni na 100 procent można wstępnie kolor wybrać na podstawie wzorników w sieci. Polecam natomiast w każdej sytuacji swój wybór porównać z paletą w wersji drukowanej. Wówczas będzie się miało pewność, że kolor będzie taki, jakiego się oczekuje.
Sprawdź również informacje na stronie: ral.