Antykoncepcja – metody

Antykoncepcja to działania i środki, których zadaniem jest niedopuszczanie do niechcianych ciąż. W tym celu opracowuje się leki czy środki, które mają wpływać na to, że do ciąży nie dochodzi.

Osoby, które nie chcą posiadać dzieci, uprawiając seks, zabezpieczają się, wykorzystującużywając środków farmakologicznych albo stosując naturalne metody antykoncepcji. Te jednak wymagają swego rodzaju sugestie. Naturalna metoda antykoncepcji, jedna z wielu, polega między innymi na obserwowaniu śluzu, jaki w trakcie całego cyklu produkowany jest przez kobiece narządy rodne.
Metoda ta wymaga jednakże tego, ażeby cykl menstruacyjny był regularny. Jeżeli tylko cykl jest nieregularny, to naturalna forma antykoncepcji może się nie sprawdzić. Podobną do niej jest forma związana z mierzeniem temperatury. W wybranych dniach cyklu temperatura jest wyższa, w innych niższa i na jej podstawie określa się dni płodne i takie, w których seks jest bezpieczny, bo do zapłodnienia nie dojdzie. Naturalna forma antykoncepcji wymaga sporej konsekwencji i wątpliwości. Poza tym testujekontroluje się ona wówczas, kiedy cykl kobiety jest rzeczywiście regularny. U pań, u których miesiączki pojawiają się nieregularnie, tego rodzaju metody mogą się nie sprawdzić. Kilka osób używa je z racji swoich przekonań natury religijnej. Niektóre środki antykoncepcyjne, chemiczne, doprowadzają do uszkodzeń zapłodnionej komórki. Dla religijnych osób to już omal jak aborcja. Wielu zwolenników metod naturalnych preferuje je dlatego, że nie wolą oni, a dokładniej one, zatruwać własnego organizmu lekami.
Zobacz: naturalna metoda antykoncepcji.