Kiedy trzeba wykonać operat szacunkowy?

Gdy przychodzi do sprzedaży nieruchomości, którą masz w posiadaniu, warto na start oszacować jej wartość. To z pozoru łatwe zadanie, jednakże nie do końca. Nie warto sugerować się zdaniem bliskich, ponieważ Ci nie zawsze mogą mieć o tym odpowiednie pojęcie.

Dlatego sugerujemy wybrać się z tym celem do specjalisty, ponieważ wykonanie specjalistycznej analizy może sprawić, że sprzedaż swoją nieruchomość za na prawdę dużo wyższą cenę.
Sprzedaż nieruchomości – wycena
Określanie wartości nieruchomości jest pierwszym i fundamentalnym krokiem, który generuje późniejsze wydarzenia. To dojrzałe podejście, ponieważ sugestie, które możesz otrzymywać zewnątrz, mimo dobrych zamiarów mogą nie być adekwatne. 
Warto sporządzić operat szacunkowy, który jest opinią fachowca. Przy tym jest opinią fachowca sporządzanym wyłącznie w formie pisemnej. Operat zawiera takie informacje, jak określenie celu wyceny, zakres wyceny, opis stanu nieruchomości, podstawę formalną, wynik wyceny oraz analizę i charakterystykę rynku nieruchomości, które dana nieruchomość tyczy się.
Taki operat wykonuje rzeczoznawca majątkowy. Jest to osoba fizyczna, która posiada w Polsce uprawnienia zawodowe w zakresie szacowania nieruchomości nadane przez Ministra Rozwoju albo jego poprzedników prawnych w odpowiednich trybach ustaw. 
Takie działania pozwolą Ci zobaczyć, ile w rzeczywistości posiadana przez Ciebie nieruchomość jest warta oraz jak jej cena kształtuje się na tle rynku nieruchomości. Dokonaj tych czynności, ażeby wyjść na transakcji jak najlepiej.

Sprawdź również informacje na stronie: rzeczoznawca majątków wejherowo